EJENDOMSVIDEO.DK

Forside  /  Priser

Priser på boligvideo

Hvad koster en boligvideo?

En boligvideo koster 1.495 kr. Din første koster 495 kr. Har du flere boliger om måneden, koster ti videoer 9.995 kr, altså knap 1.000 kr pr. bolig. Alle priser er inklusive moms, og der er ingen binding.

Der er heller ingen kørsel at betale for, fordi videoen bygges på de billeder du allerede har.

Priser, august 2026
PakkePris inkl. moms Pr. boligTil hvem
Første video495 kr495 kr Din første bestilling. Én bolig, så du kan se resultatet inden du bruger mere.
Enkelt bolig1.495 kr1.495 kr Når du har en bolig ad gangen og ikke vil binde dig til noget.
5 boliger5.495 krknap 1.100 kr Fem boliger købt på forhånd, brugt når de skal bruges.
Abonnement9.995 kr pr. månedknap 1.000 kr Ti boliger om måneden. Ubrugte videoer overføres til næste måned.

Hvad prisen dækker

  • Én færdig film på cirka 40 sekunder. 11 til 13 klip, klippet i den rækkefølge en køber ville gå gennem huset.
  • Tre formater af samme film. 9:16 til Reels og Stories, 1:1 til feed, 16:9 til YouTube og jeres egen side. Du beskærer ikke selv bagefter.
  • Musik med ren licens. Lavet til den enkelte video, så der ikke sidder et lydbibliotek og gør krav på opslaget et halvt år senere.
  • To rettelsesrunder. Rækkefølge, længde, musik, hvilke rum der er med.
  • Levering inden for 24 timer fra vi har billederne.
  • Tilfredshedsgaranti på hver video.

Hvad der ikke koster ekstra

  • Kørsel og fremmøde. Ingen kommer ud til adressen, så der er ingen kilometer at fakturere.
  • Hastelevering. Skriv det når du sender billederne. Det kan som regel lade sig gøre samme dag.
  • Rettelser. To runder er med i prisen.
  • Opstart og opsigelse. Der er ingen af delene, heller ikke på abonnementet.
  • Ekstra formater. Alle tre formater følger med hver video.

Hvorfor en boligvideo kan koste 495 kr

Den største post i en almindelig videoproduktion er dagen. Nogen skal booke tid med sælger, køre ud til adressen, filme, køre hjem igen og derefter klippe. Den dag skal betales, uanset hvor stor boligen er.

Her er der ingen dag. Billederne findes allerede, fordi de blev taget til annoncen, og arbejdet ligger udelukkende i at sætte dem i bevægelse og klippe dem sammen. Det er derfor prisen kan stå fast på forhånd i stedet for at afhænge af afstand, årstid og hvor lang tid det tager at komme frem.

Det betyder også, at prisen er den samme for en villa i Nordsjælland og en lejlighed på Frederiksberg. Du betaler for filmen, ikke for turen derud.

Hvad er en boligvideo?

En boligvideo er en kort film, der viser en bolig til salg. Den bruges i annoncen, på sociale medier og i mæglerens præsentation af boligen. De fleste boligvideoer optages på stedet med kamera eller drone. En boligvideo kan også bygges af boligens egne stillbilleder, som bliver sat i bevægelse og klippet sammen til en samlet film med musik.

Formatet er typisk 20 til 60 sekunder. Kortere end det når ikke at vise rummene, og længere end det bliver sjældent set færdig.

Se tre eksempler på boligvideoer bygget udelukkende på annoncebilleder.

Bestil

Prisen står fast, uanset hvor boligen ligger. Knappen fører til bestillingen, hvor du sender billederne og betaler netop den pakke.

Første video
495 kr
Én bolig. Prisen gælder den første video du bestiller.
  • Cirka 40 sekunder, 11 til 13 klip
  • Levering inden for 24 timer
  • Jeres logo på videoen
  • Tilfredshedsgaranti
Enkelt bolig
1.495 kr
Pr. bolig, når du har brug for en.
  • Cirka 40 sekunder, 11 til 13 klip
  • Levering inden for 24 timer
  • Jeres logo på videoen
  • Tilfredshedsgaranti
5 boliger
5.495 kr
knap 1.100 kr pr. bolig. Bruges når det passer jer.
  • Ingen udløbsdato på de fem
  • Levering inden for 24 timer
  • Jeres logo på videoen
  • Tilfredshedsgaranti på hver bolig
Abonnement
9.995 kr
Om måneden. 10 boliger, altså knap 1.000 kr pr. bolig.
  • 10 boliger hver måned
  • Ubrugte boliger overføres til næste måned
  • Ingen opsigelsesperiode
  • Tilfredshedsgaranti på hver bolig

Spørgsmål

Ofte stillede spørgsmål om pris

Er der moms oveni de priser?

Nej. 495 kr, 1.495 kr og 9.995 kr er alle inklusive moms. Du får en faktura med moms specificeret, klar til bogholderiet.

Koster det ekstra, hvis boligen ligger langt væk?

Nej. Der er ingen kørsel involveret, så prisen er den samme i hele landet.

Hvad koster ekstra rettelser?

To rettelsesrunder er med i prisen. Er der brug for flere, koster det ikke noget, men så vil vi hellere tale om hvorfor filmen rammer ved siden af.

Er der binding på abonnementet?

Nej. Der er ingen opsigelsesperiode, og ubrugte videoer overføres til næste måned.

Hvad hvis jeg ikke er tilfreds?

Alle videoer leveres med tilfredshedsgaranti.

Gælder 495 kr kun én gang?

Ja. Prisen på 495 kr gælder den første video du bestiller. Derefter koster en enkelt bolig 1.495 kr, eller knap 1.000 kr hvis du er på abonnement.

Priser senest opdateret 24. august 2026

Send billederne fra din næste bolig.

Den første bolig koster 495 kr. Vælg billederne, skriv adressen, og send. Det tager under et minut.

Send billederne